Wymiana opon na zimowe – obowiązkowa?

Niektórzy uważają, że opony powinno się zmieniać, kiedy temperatura spada poniżej sześciu stopni. Poniżej tej temperatury nawierzchnia ma gorszą przyczepność. Jednak w Polsce nie ma konieczności zmiany opon na zimowe.

W Polsce obowiązek wymiany opon na zimowe nie przeszedł drogi legislacyjnej. Według prawa można w ciągu całego roku jeździć na dowolnym typie opon. Wymagane jest tylko, aby bieżnik miał przynajmniej 1,6 milimetrów.

W niektórych krajach wymagana jest zmiana opon na zimowe, a w innych nie ma takiego nakazu. Na przykład w Austrii nie ma wymogu zmiany opon na zimowe, chyba że w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia będą występowały typowo zimowe warunki pogodowe. Natomiast w Estonii w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia obowiązuje konieczność zmiany opon. Ten przepis dotyczy również turystów. Niemcy z kolei ustanowili tak zwany sytuacyjny wymóg posiadania opon zimowych. Konieczność posiadania opon uzależniona jest od warunków pogodowych, jakie panują na drodze.

Znajomość przepisów obowiązujących w innych krajach jest ważna, kiedy udajemy się na zagraniczne wyjazdy. Nieznajomość lokalnych przepisów może doprowadzić do mandatu, a tego każdy chce uniknąć.

Czy warto więc zmieniać opony zimowe w Polsce? Nie jest to konieczne, ale większość ekspertów i kierowców uważa, że opony zimowe poniżej 6 stopni przynoszą większe bezpieczeństwo i zapewniają większą przyczepność. My jako firma która zajmuje się na codzień transportem VIPów zalecamy wymienić opony na zimowe.